CARGO
Ubezpieczenie ładunków w transporcie krajowym i międzynarodowym
Jest to ubezpieczenie dotyczące przewożonych ładunków. Cargo może być krajowe lub międzynarodowe, morskie, lotnicze lub samochodowe.
Ubezpieczenie ładunków w transporcie międzynarodowym jest przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorców - producentów i handlowców, w tym również eksporterów i importerów, którzy w ramach swojej działalności sprowadzają lub wysyłają różnego rodzaju towary i w związku z tym są narażeni na powstanie szkody w trakcie realizacji transportu.
Ubezpieczenie kierowane jest zarówno do tych przedsiębiorców, którzy w przewozach towarów korzystają z własnego transportu, jak również do firm korzystających z usług zawodowych przewoźników.
Ubezpieczenie obejmuje towary przewożone przez przewoźnika zawodowego na podstawie umowy przewozu (transport obcy) lub wykonywane transportem własnym. Zgodnie z życzeniem klienta umowa może być zawarta na czas trwania jednego transportu lub na czas wszystkich transportów dokonywanych w czasie jej obowiązywania.
Suma ubezpieczenia może obejmować przewidywany zysk lub koszty handlowe w wysokości do 10% wartości ubezpieczonego mienia, jak również koszty transportu do miejsca przeznaczenia, cło, oraz podatek od towarów i usług VAT.
Pokrywane są również koszty ratowania ubezpieczonego ładunku, poniesione w celu zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Ponadto mogą być pokryte koszty usunięcia pozostałości po szkodzie wraz z kosztami utylizacji oraz koszty ekspertyzy rzeczoznawcy.
W ramach ubezpieczenia cargo międzynarodowego ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie fazy przewozu ładunku drogą lądową (samochodową lub kolejową), lotniczą, morską, lub śródlądową, wraz z niezbędnymi czynnościami przeładunkowymi i przejściowym magazynowaniem ładunku na trasie transportu. Ochrona może obejmować również operacje załadunku lub wyładunku.
Cena ubezpieczenia cargo zależy od rodzaju i wielkości ładunku, który chcemy ubezpieczyć oraz od rodzaju transportu, jaki wybierzemy. Oczywiście wpływ ma również wybór zakresu ochrony. Ubezpieczenie podstawowe ma niższą cenę niż to z rozszerzonym zakresem.
Podstawowy zakres ubezpieczenia:
Zakres podstawowy obejmuje szkody powstałe wskutek konkretnie wymienionych zdarzeń losowych, takich jak na przykład:
pożar
eksplozja
wypadek środka transportowego
Dodatkowo (przy wyższej składce) ubezpieczenie może pokrywać szkody z tytułu utraty ładunku wskutek kradzieży z włamaniem, kradzieży środka transportu wraz z towarem (często jednak nie obowiązuje poza parkingami strzeżonymi), ubytki lub uszkodzenia powierzonego towaru w czasie wykonywania czynności spedycyjnych.
Zakres rozszerzony:
Zakres rozszerzony obejmuje oprócz wymienionych ryzyk również szkody powstałe w rezultacie zmycia z pokładu, przedostania się wody morskiej, jeziornej lub rzecznej do ładowni, kontenera, lub miejsca składowania (Instytutowe Klauzule Ładunkowe „B” – ten zestaw klauzul ma zastosowanie wyłącznie do przewozów morskich).
Pełen zakres:
Zakres pełny obejmuje szkody w wyniku wszelkich zdarzeń losowych, za wyjątkiem zdarzeń wyraźnie wyłączonych (Instytutowe Klauzule Ładunkowe „A” lub Instytutowe Klauzule Ładunkowe Lotnicze – w transporcie lotniczym).
Poza powyższymi standardowymi klauzulami występują także ubezpieczenia w oparciu o specjalistyczne klauzule ładunkowe, opracowane dla konkretnych rodzajów ładunku bądź środków transportu (np. Instytutowe Klauzule Olejowe, Instytutowe Klauzule Węglowe, czy też Instytutowe Klauzule dla Mięsa Mrożonego). Ładunki przewożone drogą powietrzną i morską mogą być ubezpieczone dodatkowo od ryzyk wojennych i strajkowych.
Ochroną ubezpieczeniową objęte są wszelkiego rodzaju ładunki, w szczególności towary, surowce, półprodukty, wyroby gotowe będące przedmiotem wymiany handlowej. Ze standardowej ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są m.in. wartości pieniężne, dzieła sztuki, dokumenty, przesyłki pocztowe, bagaż osobisty i żywe zwierzęta.
SKONTAKTUJ SIĘ PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY