Kupując pojazd w leasingu często spotykamy się z dołączonym w pakiecie ubezpieczeniem GAP. Jaki zakres obejmuje to ubezpieczenie? Czy warto je wykupić?
Co to jest ubezpieczenie GAP?
GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku utraty samochodu, czyli szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. Jednakże już na samym początku warto zaznaczyć, że nie wszystkie polisy GAP obejmują kradzież. Kluczowe jest tu dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia.
Dla kogo jest to ubezpieczenie?
Ubezpieczenie GAP to oferta ubezpieczeniowa, która chroni w szczególności interesy osoby kupującej na kredyt lub biorącej w leasing nowy pojazd. Zabezpiecza ubezpieczonego do końca trwania umowy z firmą leasingową.
Jaki pojazd można ubezpieczyć?
Ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla samochodu fabrycznie nowego jak i używanego, niezależnie od jego ceny. Może to być:
- pojazd nowy lub używany do 5 roku eksploatacji (w przypadku motocykli i samochodów osobowych) lub do 6 roku eksploatacji (w przypadku pojazdów ciężarowych) w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia,
- pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w przypadku motocykli i samochodów osobowych) i do 44 ton (w przypadku pojazdów ciężarowych),
- pojazd o wartości fakturowej nieprzekraczającej 600 000 zł,
- pojazd objęty ubezpieczeniem Auto Casco,
- pojazd, który nie jest eksploatowany jako: pojazd specjalny, nauka jazdy, pojazd do przewozu osób (w tym taxi) czy wynajmowany w formule rent a car.
Jak działa ubezpieczenie GAP?
Ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowo zakupionego pojazdu (GAP Fakturowy) lub wartością z polisy AC w przypadku pojazdu jeżdżącego (GAP Auto Casco) a jego wartością rynkową z dnia szkody całkowitej.
Oznacza to w przypadku szkody całkowitej wypłatę dwóch odszkodowań: z polisy podstawowego ubezpieczenia (Auto Casco) lub OC sprawcy oraz GAP, co pozwala na zakup samochodu podobnej klasy/wartości jak utracony pojazd.
Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?
Koszt ubezpieczenia GAP waha się między 0,4 do 1,2% wartości samochodu rocznie. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, który wybierzemy. Najtańszy jest GAP finansowy, najdroższy – fakturowy.
Rodzaje ubezpieczenia GAP
- Fakturowy – pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą rozbitego lub skradzionego auta, a kwotą jaka widnieje na fakturze jego zakupu. Jest to najdroższa forma takiej polisy, ale też najbezpieczniejsza.
- Indeksowy – zapewnia wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego procentu od wartości auta. Najczęściej 20-30 %. Jest to forma tańsza od GAP fakturowego, ale droższa od finansowego.
- Finansowy – pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą odszkodowania z tytułu AC. Jest to najtańsza forma GAP.
- Firmy leasingowe oferują również polisy typu GAP „Mix”, czyli połączenie GAP fakturowego (np. przez rok, dwa lata) oraz indeksowego (w dalszym okresie ubezpieczenia).
W pierwszym roku zazwyczaj otrzymujemy 5-10 %. powyżej pierwotnej ceny zakupu.
Korzyści posiadania ubezpieczenia GAP
Ubezpieczenie GAP chroni wartość samochodu, co jest szczególnie istotne w początkowym okresie eksploatacji. Największy spadek wartości odnotowuje się w pierwszych 5-latach eksploatacji pojazdu, w przypadku samochodu nowego może sięgnąć nawet 75%! Wykupując ubezpieczenie GAP zyskujesz:
- Dodatkowe odszkodowanie równe różnicy pomiędzy wartością̨ pierwotną, a wypłaconym odszkodowaniem z polisy OC/AC,
- Bezpieczeństwo finansowe w przypadku wystąpienia szkody całkowitej nawet przez okres 5 lat,
- Bezpieczeństwo spłaty pozostającej części zobowiązania, jeżeli samochód był leasingowany/kredytowany,
- Możliwość zakupu samochodu tej samej wartości / klasy jak utracony pojazd,
- Brak sporów pomiędzy Ubezpieczycielem AC i OC sprawcy a Ubezpieczonym, co do wysokości wypłaconego odszkodowania,
- Dodatkową ochronę przed stresem wynikającym z powstania szkody całkowitej,
- Szybką i sprawną likwidację szkody.
Sprawdź także, które ubezpieczenia są obowiązkowe: https://ocpd24.com/ktore-ubezpieczenia-sa-obowiazkowe/