Ubezpieczenie GAP – co warto o nim wiedzieć?

ubezpieczenie gap

Kupując pojazd w leasingu często spotykamy się z dołączonym w pakiecie ubezpieczeniem GAP. Jaki zakres obejmuje to ubezpieczenie? Czy warto je wykupić?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku utraty samochodu, czyli szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. Jednakże już na samym początku warto zaznaczyć, że nie wszystkie polisy GAP obejmują kradzież. Kluczowe jest tu dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia.

Dla kogo jest to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie GAP to oferta ubezpieczeniowa, która chroni w szczególności interesy osoby kupującej na kredyt lub biorącej w leasing nowy pojazd.  Zabezpiecza ubezpieczonego do końca trwania umowy z firmą leasingową.

Jaki pojazd można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla samochodu fabrycznie nowego jak i używanego, niezależnie od jego ceny. Może to być:

  • pojazd nowy lub używany do 5 roku eksploatacji (w przypadku motocykli i samochodów osobowych) lub do 6 roku eksploatacji (w przypadku pojazdów ciężarowych) w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w przypadku motocykli i samochodów osobowych) i do 44 ton (w przypadku pojazdów ciężarowych),
  • pojazd o wartości fakturowej nieprzekraczającej 600 000 zł,
  • pojazd objęty ubezpieczeniem Auto Casco,
  • pojazd, który nie jest eksploatowany jako: pojazd specjalny, nauka jazdy, pojazd do przewozu osób (w tym taxi) czy wynajmowany w formule rent a car.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowo zakupionego pojazdu (GAP Fakturowy) lub wartością z polisy AC w przypadku pojazdu jeżdżącego (GAP Auto Casco) a jego wartością rynkową z dnia szkody całkowitej.

Oznacza to w przypadku szkody całkowitej wypłatę dwóch odszkodowań: z polisy podstawowego ubezpieczenia (Auto Casco) lub OC sprawcy oraz GAP, co pozwala na zakup samochodu podobnej klasy/wartości jak utracony pojazd.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Koszt ubezpieczenia GAP waha się między 0,4 do 1,2% wartości samochodu rocznie. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, który wybierzemy. Najtańszy jest GAP finansowy, najdroższy – fakturowy.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

  1. Fakturowy – pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą rozbitego lub skradzionego auta, a kwotą jaka widnieje na fakturze jego zakupu. Jest to najdroższa forma takiej polisy, ale też najbezpieczniejsza.
  1. Indeksowy – zapewnia wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego procentu od wartości auta. Najczęściej 20-30 %. Jest to forma tańsza od GAP fakturowego, ale droższa od finansowego.
  1. Finansowy – pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą odszkodowania z tytułu AC. Jest to najtańsza forma GAP.
  1. Firmy leasingowe oferują również polisy typu GAP „Mix”, czyli połączenie GAP fakturowego (np. przez rok, dwa lata) oraz indeksowego (w dalszym okresie ubezpieczenia).

W pierwszym roku zazwyczaj otrzymujemy 5-10 %. powyżej pierwotnej ceny zakupu.

Korzyści posiadania ubezpieczenia GAP

Ubezpieczenie GAP chroni wartość samochodu, co jest szczególnie istotne w początkowym okresie eksploatacji. Największy spadek wartości odnotowuje się w pierwszych 5-latach eksploatacji pojazdu, w przypadku samochodu nowego może sięgnąć nawet 75%! Wykupując ubezpieczenie GAP zyskujesz:

  • Dodatkowe odszkodowanie równe różnicy pomiędzy wartością̨ pierwotną, a wypłaconym odszkodowaniem z polisy OC/AC,
  • Bezpieczeństwo finansowe w przypadku wystąpienia szkody całkowitej nawet przez okres 5 lat,
  • Bezpieczeństwo spłaty pozostającej części zobowiązania, jeżeli samochód był leasingowany/kredytowany,
  • Możliwość zakupu samochodu tej samej wartości / klasy jak utracony pojazd,
  • Brak sporów pomiędzy Ubezpieczycielem AC i OC sprawcy a Ubezpieczonym, co do wysokości wypłaconego odszkodowania,
  • Dodatkową ochronę przed stresem wynikającym z powstania szkody całkowitej,
  • Szybką i sprawną likwidację szkody.

Sprawdź także, które ubezpieczenia są obowiązkowe: https://ocpd24.com/ktore-ubezpieczenia-sa-obowiazkowe/

Share:

ul. Kołobrzeska 28

80-394 Gdańsk

519 837 349

Zadzwoń teraz!

Biuro czynne

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

E-mail

bok@ocpd24.com