Ubezpieczenie na życie – dlaczego warto

ubezpieczenie na życie

Nasze życie to wartość najwyższa, którą należy chronić – nie mają w tej kwestii wątpliwości miliony osób wykupujących ubezpieczenie na życie. Wybór korzystnej polisy to trudna i odpowiedzialna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, aby podjąć ją w pełni świadomie.  Ubezpieczenie na życie – co warto o nim wiedzieć?

Co jest przedmiotem ubezpieczenia na życie?

Polisa na życie zapewnia poczucie bezpieczeństwa ubezpieczonemu i jego bliskim, poprzez wsparcie finansowe w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak śmiertelny wypadek, ciężka choroba i trwały uszczerbek na zdrowiu. Rola tego ubezpieczenia polega na tym, aby w tragicznej sytuacji zapewnić środki pozwalające uniknąć bliskim finansowej katastrofy. 

Dla kogo jest to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie na życie nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i dedykowane jest wszystkim chętnym osobom, jednak przede wszystkim rodzinom wychowującym dzieci. Nie jest niezbędna dla osoby, od której dochodów nikt nie zależy (jest singlem i nikogo nie utrzymuje), a także osób, których dzieci są już dorosłe i utrzymują się same.

Osoby, które zgromadziły bardzo duże oszczędności również nie mają wyższej konieczności wykupu tej polisy. W razie śmierci bliskiej osoby będą miały wystarczająco dużo środków, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji. Decyzja o zakupie takiego ubezpieczenia jest sprawą indywidualną każdej osoby.

Jaki jest zakres ubezpieczenia na życie?

Zakres ubezpieczenia dobrze jest dopasować do własnych potrzeb. Najczęściej polisa na życie obejmuje przypadki: śmierci, inwalidztwa i ciężkiej choroby. Aby zdecydować, jaki zakres wybrać trzeba wziąć pod uwagę własny wiek, predyspozycje genetyczne do różnych schorzeń oraz uwarunkowania związane z płcią. Najczęstsze przyczyny chorób Polaków przedstawiają się następująco:

– Choroby układu krążenia:               45% zgonów

– Choroby nowotworowe:                 25,6% zgonów

– Wypadki i urazy:                               6,3% zgonów

– Choroby układu oddechowego:     5,3% zgonów

Dobrze jest sprawdzić dokładne znaczenie definicji zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe interpretuje je inaczej.

Ubezpieczalnie wyróżniają także dodatkowy zakres, wliczając w niego tzw. inne ryzyka, tj.

Śmierć w wyniku niebezpiecznego wypadku – ta umowa działa zwykle tak, że jeśli śmierć wystąpi wskutek niebezpiecznego wypadku, to zakład ubezpieczeń podwoi wysokość świadczenia.

Poważne zachorowanie – jeśli zapadniemy na jedną z chorób wymienionych w OWU, otrzymamy wypłatę świadczenia. Należy dokładnie przejrzeć listę.

Pobyt w szpitalu – jeśli posiada się taką umowę, zakład ubezpieczeń wypłaca określoną kwotę za każdy dzień pobytu w szpitalu. Zwykle nie jest to wysoka kwota. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Gdy skupimy się na pokryciu rzeczywistych potrzeb, a nie dodatkowych klauzulach, koszty są zwykle przystępne.

Cena indywidualnej polisy zależy głównie od tego, jak duże jest prawdopodobieństwo śmierci. Wyliczane jest one przez akcjonariuszy w oparciu o dane statystyczne. Niespecjalnie mamy wpływ na to, że osoby starsze i schorowane, a także ci, którzy mają nałogi i stresującą pracę zapłacą większe składki.

Klient może jednak sam zdecydować o sumie ubezpieczenia oraz okresie ubezpieczenia. Kluczowa jest tu rozsądna decyzja, by w razie tragicznego zdarzenia nie pozostawić rodziny bez środków do życia. Podobnie jak z zakresem polisy, im okres ubezpieczenia dłuższy, tym składka jest wyższa.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności!

Wyłączenie odpowiedzialności dotyczy sytuacji, w których zakład ubezpieczeń nie chce zapłacić świadczenia. Na przykład wiele firm nie wypłaci odszkodowania w przypadku śmierci w wyniku:

– wojny lub stanu wojennego;
– aktów terroryzmu;
– udziału w rozruchach i zamieszkach;
– samobójstwa w pierwszych 2 latach polisy, itp.

Najczęściej nie otrzymamy również świadczenia jeśli np. zostaniemy inwalidą na skutek samookaleczenia, albo w momencie wypadku pozostawania pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających.

ul. Kołobrzeska 28

80-394 Gdańsk

519 837 349

Zadzwoń teraz!

Biuro czynne

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

E-mail

bok@ocpd24.com