Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego bez tajemnic

oc przewoźnika drogowego bez tajemnic

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego, zwane potocznie OCPD, to najpopularniejszy rodzaj polisy ubezpieczeniowej. Pomimo, że można na ten temat odnaleźć sporo informacji, wciąż pozostaje wiele nie do końca jasnych zagadnień z nim związanych. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi, dla kogo jest to ubezpieczenie, jaki jest jego zakres i czy jest obowiązkowe.  

Co jest przedmiotem ubezpieczenia OC przewoźnika?

Ubezpieczenie OCPD zapewnia ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika za całkowite lub częściowe uszkodzenie lub utratę przesyłki w transporcie krajowym i międzynarodowym.

 Dla kogo przeznaczone jest OC przewoźnika drogowego?

OC przewoźnika to ubezpieczenie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykonują zarobkowo przewóz towarów w ramach umów przewozu i zgodnie z posiadanymi licencjami i zezwoleniami. Dotyczy to zarówno transportu w kraju jak i za granicą.

Czy OC przewoźnika jest obowiązkowe?

Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, choć warto je wykupić, dla własnego bezpieczeństwa.

Dobrze jest je mieć także dlatego, że często jest wymogiem stawianym przez klientów firm przewozowych.

Aby była jasność należy zaznaczyć, że OC przewoźnika to nie to samo, co obowiązkowe OC samochodu osobowego!

 Dlaczego warto posiadać OC przewoźnika?

Każdy przewoźnik na podstawie obowiązujących przepisów jest zobowiązany do pokrycia strat w przewożonym towarze.  W razie wystąpienia wypadku, rekompensatę można pozyskać z ubezpieczenia. OC przewoźnika jest odpowiedzią na potrzeby firm przewozowych, które chcą zyskać ochronę finansową w razie uszkodzenia towaru. Co więcej, posiadanie OCPD daje przedsiębiorstwu wiarygodność wobec zleceniodawców oraz poczucie bezpieczeństwa własnej działalności.  

Podstawy prawne OCPD

Dla przedsiębiorców wykonujących przewozy krajowe odpowiedzialność prawna określona jest w Ustawie Prawo Przewozowe, natomiast przewoźnik realizujący przewozy międzynarodowe odpowiada za transportowany towar zgodnie z Konwencją o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów (CMR).

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OCPD zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ogromny wpływ na cenę ma wybrana przez klienta suma ubezpieczenia oraz to, w jaki sposób jest weryfikowana. Liczą się także takie czynniki jak: zakres ubezpieczenia, zasięg terytorialny obowiązywania OCP oraz wysokość franszyzy redukcyjnej (link do artykułu ze słownikiem transportowym)

Trudno wyliczyć uśrednioną wartość OCPD, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często stosują odmienne zasady wyliczania składki. Zazwyczaj jest ona obliczana na podstawie rocznych obrotów netto z usług przewozowych (im wyższe obroty, tym wyższa składka), wysokości sumy gwarancyjnej i rodzaju przewożonych towarów. Suma gwarancyjna ubezpieczenia powinna pokrywać pełną wartość towaru przewożonego w jednym transporcie lub wartość zadeklarowaną w liście przewozowym.

Często ubezpieczenia z udziałem własnym mogą być znacznie tańsze, ale w przypadku szkody, przedsiębiorca pokrywa część strat. Często zakłady ubezpieczeń nie podejmują odpowiedzialności za przewóz towarów niebezpiecznych ADR i podwyższonego ryzyka np. leków, pieniędzy, dokumentów, dzieł sztuki, żywych zwierząt, elektroniki, alkoholu, tytoniu itp. Zazwyczaj za szczególne przypadki ubezpieczenia, czyli  dodatkową ochronę ubezpieczeniową, wymagane są wyższe składki.

Zakres ubezpieczenia OC przewoźnika

Podstawowy wariant OCP zapewnia:

  • odszkodowanie, jeśli np. z powodu złych warunków na drodze lub wypadku ładunek nie zostanie dostarczony na czas,
  • pokrycie kosztów przechowania ładunku – np. na czas naprawy uszkodzonych pojazdów,
  • zwrot kosztów, które poniesie firma, aby zapobiec szkodzie lub zmniejszyć jej rozmiary (nawet jeśli się to nie uda) – np. przeładunku, podstawienia dodatkowego pojazdu do dalszego transportu,
  • pokrycie kosztów pracy ekspertów, którzy ustalą okoliczności, przyczyny i rozmiary szkody,
  • refundację kosztów sądowej obrony i koszty postępowań sądowych – w tym mediacji i postępowań pojednawczych.

Niejednokrotnie można rozszerzyć zakres ubezpieczenia o dodatkowe klauzule i najczęściej są to:

  • przewóz niebezpiecznych towarów (ADR),
  • przewóz żywych zwierząt,
  • przewóz leków,
  • skutki rozboju,
  • uszkodzenie palet i kontenerów, które są opakowaniem lub zabezpieczeniem towaru,
  • usunięcie pozostałości po szkodzie, w tym utylizację uszkodzonego towaru,
  • szkody, które powstały w czasie postoju poza strzeżonym parkingiem
  • podniesienie lub wyciągnięcie pojazdu, który miał wypadek

Podstawowe OC działa, jeśli szkoda wydarzyła się w czasie postoju, który był spowodowany np.:

  1.  wypadkiem lub awarią pojazdu,
  2.  koniecznością udzielenia ofiarom wypadku pierwszej pomocy,
  3.  załatwianie formalności celnych,
  4.  nagłą chorobą kierowcy, która uniemożliwia mu dalszą jazdę,
  5.  kontrolą drogową

Comment on "Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego bez tajemnic"

  1. […] Jeśli chcesz dowiedzieć się  więcej o Ubezpieczeniu OC Przewoźnika Drogowego zajrzyj tutaj. […]

  2. […] Wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia OC Przewoźnika Drogowego najczęściej wiąże się z bardzo trudną decyzją  – czy wziąć niską składkę, czy szeroki zakres ubezpieczenia. Co więcej ubezpieczyciele często zastawiają na klientów pułapki. Sprawdź, na co uważać przy wyborze OCPD. […]

  3. […] gwarancyjna jest kluczowym elementem ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego. Przedstawiając 10 pułapek ubezpieczycieli wspominaliśmy, że ważne, aby była to nieredukcyjna […]

  4. […] także wszelkie “przywileje” ograniczające jego odpowiedzialność. Wtedy dobrze jest mieć w polisie OCPD zapis zawierający tak zwaną klauzulę […]

ul. Kołobrzeska 28

80-394 Gdańsk

519 837 349

Zadzwoń teraz!

Biuro czynne

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

E-mail

bok@ocpd24.com